Giriş

Elektrikli bir katamaran sahibi olmanın yararları ve ödünleri, koşullarına, tekne tutkusuna ve deneyim düzeyine bağlı olarak farklı tüketiciler için genellikle açıktır. Bununla birlikte, hızla artan sayıda deneyimli tekneci katamaran sahibi olmanın keyfini öğreniyor ve sonunda sıkı birer katamaran destekçisi haline geliyor.

Ailelerin katamaranla birlikte tekneye binme alışkanlıklarında inanılmaz değişikliklere tanık olduk. Birçok aile için katamaran yat, çocuklarının tekneyi aşırı kalabalıklaştırmadan tekneye katılmalarını ve arkadaşlarını getirmelerini sağladı. Sabit ve korunaklı kokpitte günün tadını çıkarmak için konukların deneyimli yatçılar olması gerekmez. Eğlenirken stil sahibi ve stressiz olunabilir.

En ikna edici argüman şu olsa gerek: tecrübeli tek gövdeli tekneciler kamyonlar dolusu katamarana geçiş yapıyor. Birçok eski motoryat sahibi şimdi motorlu katamaranların tutkulu savunucularıdır. Performans talep eden deneyimli yatçılar için avantajları göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Herhangi bir katamaran sahibinin tek gövdeli bir tekneye geri döndüğünü duymak nadirdir. Bir kez katamaran sahibi olduğunuzda, ömür boyu bağımlısı olursunuz.

Su hattının altında daha fazla kullanılabilir alan

Tek gövdeli tekne nispeten daha az iç alana sahip olsa da, geniş su hattı kirişi (genişliği) iç gövde yüksekliğinin daha fazla kullanılmasına olanak tanır. Bu da yapımcıların tankları ve depoları kamara zeminlerinin altına monte etmelerine ya da kamarayı su hattının altına doğru genişletmelerine olanak sağlar. Bir katamaran hafif deplasmanı ve dar su hattı kirişi ile performans kazandığından, bu genellikle bir katamaranda pratik değildir.

Aşina olunan kullanım

Bir tekneden diğerine atlamak son derece tanıdık gelecektir çünkü planlama gövdesi ile deplasman gövdesi haricinde markalar arasındaki kullanım farklılıkları minimum düzeydedir. Planlama gövdelere odaklandığınızda, bir tekneden diğerine atlarken kendinizi hızla tanıdık hissedeceksiniz. Aksine, bir monohull ile bir power catamaran arasındaki kullanım farkı hemen göze çarpmaktadır.

Monohull’ların Dezavantajları

Tek gövdeli bir teknenin avantajlarını gördüğümüze göre, şimdi de tipik bir V tabanlı veya derin V motoryatta tekne kullanırken karşılaşılabilecek bazı dezavantajları inceleyelim.

 • Çarpma
 • Düşük stabilite
 • Pruva dümeni
 • Demirde yuvarlanma
 • Önemli eğim yükselmesi

Slamming

Tek gövdeli tekneyi planlama moduna daha hızlı sokmak için gerekli olan geniş düz gövde şekli nedeniyle, dalgalar arasında motor kullanırken oldukça inişli çıkışlı bir sürüş sağlayabilir. Tekne şekline bağlı olarak dalgalarda performans önemli ölçüde artabilir veya azalabilir. Örneğin, derin bir V gövde sığ bir V’ye göre dalgalar arasında daha rahat olacaktır. Ancak, her ikisi de en kötü güç katamaran tasarımlarından bile önemli ölçüde daha iyi performans gösterir.

Düşük stabilite

Tek gövdeli bir teknenin yatış açısı ağırlık yerleşiminden doğrudan etkilenir. Çok fazla ağırlığın iskele veya kıç tarafa taşınması teknenin yatmasına neden olacaktır. Bu durum demirdeyken belirgin bir şekilde fark edilir, ancak seyir halindeyken bile yanlış yüklenmiş bir monohull tehlikeli bir şekilde yatabilir. Bu durum seyir halindeyken trim sekmeleri kullanılarak aşılabilir. Bununla birlikte, bilinçli ağırlık yerleştirme ve yönetimi ile en iyi şekilde üstesinden gelinir.

Pruva dümeni

Pruva dümeni genellikle takip eden bir denizde hızla seyrederken veya başka bir teknenin dümen suyundan geçerken meydana gelir. Eğer deneyimsizseniz ve ne olduğunu bilmiyorsanız bu oldukça korkutucu olabilir. Temel olarak, dümeni düz tutma çabalarınıza rağmen tekne aniden ve genellikle beklenmedik bir şekilde bir yöne doğru sert bir şekilde dönerken, ters yönde sert bir şekilde yuvarlanacaktır. Baş dümen kırma trim tırnaklarının takılmasıyla önlenebilir. Bunlar, takip eden bir denizdeyken pruvayı yukarı ve suyun dışına kaldırmanızı sağlayabilir. Gövde baş dümeninin doğal ayrımı nedeniyle bir katamaranda trim sekmelerine ihtiyaç duyulmaz.

Demirde yuvarlanma

Zaman zaman hiç şüphesiz tamamen düz olmayan demirleme yerlerine rastlayacaksınız. Bu olduğunda, COG’larının (ağırlık merkezi) ağırlığının onları dik tutmak için COB’larının (kaldırma kuvveti merkezi) altında hizalanmasına dayanan tek gövdeli tekneler bir yandan diğer yana sallanmaya başlayacaktır. Eşyalar içeride yuvarlanır, tabaklar uçuşur. Yemek pişirmek rahatsız edici ya da bazen imkânsızdır ve sadece en dayanıklı yatçılar uyuyabilir.

Tüm bunlar olurken, bir sonraki demirleme topunda, motorlu katamaran sahipleri kokpitlerinde oturmuş güneş şuruplarını yudumluyor, hareketin farkına bile varmıyor, uzun bir gece uykusundan önce sessizce çakırkeyif oluyorlar.

Önemli eğim yükselmesi

Pruva dikliğinin derecesi tek gövdeli tasarımlara göre değişir. Ancak, bu terime aşina olmayanlar için, pruva yükselmesi, bir teknenin planlama moduna geçmeden önce pruvalarını havaya kaldırma ve ardından bir şekilde oturma eğilimidir. Bu durum yolculara rahatsız edici ve bazen de sinir bozucu bir deneyim yaşatırken, teknenin stabilitesini ve güvenliğini de azaltır.

GÜÇ KATAMARAN

Elektrikli Katamaranların Avantajları

Bireysel tasarımlar, tasarım ve kullanımlarına göre değişiklik gösterebilirken, aşağıdaki avantajlar çoğu katamaran için tipik olarak evrenseldir. Eşdeğer uzunluktaki bir monohull ile karşılaştırıldığında bir katamaran aşağıdaki avantajları sağlayacaktır:

 • Üstün sürüş konforu
 • Demirde ve seyir halinde gelişmiş stabilite
 • Yükseltilmiş kabinler ve iç mekanlar
 • Daha büyük tek katlı kokpit ve salon
 • Önemli ölçüde iyileştirilmiş yakıt tüketimi
 • Büyük ölçüde geliştirilmiş yakın mesafe manevrası

Üstün sürüş konforu

Katamaranlar dalga etkisiyle daha yavaş yavaşlama yaşarlar. Bu, dalgalar boyunca çarpmayı önemli ölçüde azaltır. Bu durum, benzer testlerde ivmeölçerlerle ölçülmüş ve dalgaların üzerinden geçerken G kuvvetlerinde %25 azalma olduğu tespit edilmiştir.

Demirde ve seyir halinde gelişmiş stabilite

Büyük ölçüde daha geniş kirişleri nedeniyle, katamaranlar tek gövdelilere kıyasla oldukça yüksek bir sağlama momentine sahiptir. Bu, demirdeyken bir yandan diğer yana yuvarlanmalarını önler ve hem seyir halindeyken hem de dinlenirken düz durmalarını sağlar. Bu, insanların veya bagajların yerleştirilmesinden bağımsızdır, bu aynı zamanda katamaranların trim sekmesi kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Yükseltilmiş kabinler ve iç mekanlar

Daha fazla iç hacim, özellikle de kirişlerini sonuna kadar ileri taşıyan güçlü katamaranlarda. Daha küçük monohull’ların aksine, genellikle her kabinde ayakta durma boşluğuna sahip olan en küçük kedilerde bile geçerlidir. Bu artan hacmin bir sonucu olarak, bir motorlu katamaran, uzunluğu %15-20 daha uzun olan bir tek gövdeliye kıyasla her zaman daha büyük hissedecektir. Örneğin 35ft’lik bir motorlu katamaran, 43ft’lik bir motoryatla karşılaştırıldığında daha adil olacaktır.

Daha büyük tek katlı kokpit ve salon

Katamaranlar genellikle benzer fiyatlı monohull’lara kıyasla ana salon ve kokpitte çok daha fazla yaşam alanı sağlar. Mutfak, ana salon ve kokpit de su hattının üzerinde tek bir seviyededir… bu da teknedeki yaşamı ve manzaranızı çok daha keyifli hale getirir.

Power Catamaran General Arrangement

Önemli ölçüde iyileştirilmiş yakıt tüketimi

Azaltılmış deplasmanları ve ıslak yüzey alanları nedeniyle güç katamaranları etkileyici derecede verimlidir. Daha geniş tek gövdeli pruvalar büyük bir pruva dümeni ve daha fazla direnç yaratır, bu da uçağa binmek için daha fazla HP gerektirir. Bu sadece daha fazla yakıt yakmakla kalmaz, aynı zamanda bir katamaranın tek bir motorla düzlüğe çıkmasını sağlar. Bu önemli bir güvenlik avantajıdır ve tek motoru çalışan bir teknenin planlananın altında hızlarla eve dönmek yerine hava kararmadan kıyıya dönmesini sağlar. Daha düşük RPM’lerde uçabilme yeteneği, çığır açan hızlarda seyahat etmek istemeyen kruvazörlerin son derece verimli düşük hız planlaması yapabilmelerini sağlar. Seyir alanlarını büyük ölçüde genişletirken, bankayı kırmaz veya bir sonraki demirleme yerine ulaşmak için tüm günlerini almazlar. Elektrikli katamaran yakıt tüketimi hakkında daha fazla bilgi için BURAYA>>

catamaran fuel consumption

Yakın mesafe manevraları büyük ölçüde geliştirildi: İskele ve kıç motoru arasındaki büyük ayrım, yakın mesafe manevralarını büyük ölçüde geliştirir. Bu sayede bir elektrikli katamaran, bir motoru geri, diğerini ileri alarak kendi su hattı uzunluğu içinde tam anlamıyla dönebilir. Bir joystick kumandası eklediğinizde, yanaşabileceğiniz en kolay teknelerden birine kumanda edersiniz.

Motorlu Katamaranların Dezavantajları

Elektrikli katamaranın sağladığı önemli faydalara rağmen, elektrikli kedilerle ilişkili birkaç sıra dışı özellik de vardır:

 • Dış bankacılık
 • Demir atarken yılan
 • Tünel tokadı
 • Sıra dışı görünüm

Dış bankacılık

Keskin dönüşler yaparken tek gövdeli bir tekne dönüşe doğru yan yatacaktır. Öte yandan bir katamaran, artan dengesi ve sağlama momenti nedeniyle aslında hafifçe dışa doğru yatacaktır. Tek gövdeli bir geçmişten geliyorsanız, başlangıçta bu his alışılmadık gelecektir. Bununla birlikte, dışa yatışla ilgili önceden bir beklentiniz yoksa, içe yatışa göre hiçbir avantaj veya dezavantaj sunmaz.

Demir atarken yılan

Güç katamaranlarının geniş kirişi ve asimetrisi nedeniyle, demirdeyken değişen bir esinti teknenin yılan gibi bir hareketle iskele ve kıç tarafa dönmesine neden olacaktır. Rüzgar biraz güçlüyse ve kaymaya devam ederse, bu hareket rahatsız edici olabilir. Bu nedenle demir atarken bu etkiyi tamamen ortadan kaldıran bir demir dizgini takmanızı öneririz.

Tünel tokadı

Belirli koşullarda, katamaranlar tünel tokadı yaşayabilir. Bu, tünelin altından geçen bir dalganın yükseldiği ve kanat güvertesi yüzeyine çarparak bir gümbürtü veya tokat sesine neden olduğu durumdur. Bu durum farklı katamaran tasarımlarını yer değiştirme veya planlama tipi olmalarına bağlı olarak çeşitli şekillerde etkiler. Deplasmanlı bir katamaran, dalgaların üstünden geçmek için dalga tepesi yüksekliklerinin üstesinden gelmek üzere yüksek bir kanat güvertesi gerektirir. Planlama katamaranları ise daha dar ve sığ tünellere sahip olmalıdır. Bu, tünel boyunca basınçlı bir hava karışımını zorlayarak, hız arttıkça yoğunluğu artan katamaranı su yüzeyinin üzerine kaldıran bir yastıklama ve kaldırma etkisi yaratır.

Sıra dışı görünüm

Sorulduğunda, birçok tek gövdeli tekne sahibi bir motorlu katamaranın alışılmadık görünümünden hoşlanmadıklarını iddia etmektedir. Stil tercihi öznel olsa da, Makai’de bir katamaranın tüm avantajlarını sunan bir motorlu katamaran tasarlamak için çok çalıştık. Bunu yaparken de çekici ve kusursuz bir stil kullandık.

SONUÇ: Motorlu Katamaran mı Tek Gövdeli mi?

Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olsa da, nihai seçim tamamen kişisel tercihe bağlıdır. Açıkçası, biz katamarana inananlardanız, ancak aynı zamanda her şeyden önce en önemli olanın sadece dışarı çıkmak ve suya girmek, eğlenmek ve güvende olmak olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden, sizin için tüm doğru şeyleri yapan tekneyi bulduğunuzda, onun için gidin!