Q-SPD, yüzey tahriklerine ilişkin geleneksel özelliklerden ve yaygın algılardan uzaklaşan, modern düşünce ve teknolojileri gerçek anlamda yeni bir yüksek performanslı tekne tahrik türünün tasarım ve uygulamasına getiren benzersiz bir tahrik çözümüdür.” – www.q-spd.com

MAKAI Power Catamarans’ta performans, konfor ve tasarım verimliliğinin tüm alanlarında mükemmellik için çalışıyoruz. Sadece birkaç örnek arasında 6 kişiye kadar yatak imkanı sağlayan yaratıcı iç tasarımımız, Air-Glide tünel gövde tasarımımız, yüksek modüllü yapı malzemeleri arayışımız veya bu makalede olduğu gibi tahrik sistemi sayılabilir.

 

Dahili olarak çeşitli tahrik seçeneklerini hesapladık ve test ettik ve standart tahrik seçimimizi ve MAKAI’nin güç katamaranlarımızda içten takma dizel tahriki seçmesinin nedenlerini tartışıyoruz. Şimdi Q-SPD (“Q-Speed”) yüzey tahrik teknolojisinin tanıtımı ve entegrasyonu ile bir sonraki seviyeye geçtik.

Motor ve tahrik teknolojilerini denizcilik mimarisine uyarlarken ve optimize ederken, tipik olarak avantajlar ve dezavantajlar – artılar ve eksiler – dikkatli bir şekilde dengelenmelidir. Ancak Q-SPD su üstü tahrik sisteminin ender rastlanan durumunda, teknik açıdan neredeyse sıfır dezavantajlı bir tahrik sistemine ulaşmış bulunuyoruz. Faydaları şaşırtıcı olmaktan başka bir şey değil.

 

 

Surface Drive for boat

Tüm bu etkileyici faydalara rağmen neden her tekneye yüzey tahriki takılmıyor?

Yeni başlayanlar için – üretim verimliliği: Standart olarak dıştan takmalı motorlar veya içten takmalı şaft tahrikleri takan üreticiler için, tasarımın erken bir aşamasında optimize edilmiş üretim için tasarlanıp dikkatlice planlanmazsa, yüzey tahriki sunmak oldukça karmaşık ve maliyetli olabilir. MAKAI’nin yüzey tahriki seçeneğini geliştirmenin bu kadar erken bir aşamasından itibaren dahil etmesinin nedeni budur. Ayrıca geçmişte, mafsallı yüzey tahrikleri, mafsallı sistemin birçok hareketli parçası nedeniyle kıçtan tahriklerle benzer bakım gereksinimleriyle karşı karşıya kalmıştır. Ancak bu durum, tahrik mafsalı yerine dümenlerin kullanılmasıyla sıfır bakım gerektiren bir tahrik sistemi olarak sunulan Q-SPD yüzey tahriki ile tamamen aşılmıştır. Kirişli katamaranımızda ve Vetus baş pervane kurulumumuzla (motor tekne kontrol sistemine tamamen entegre) eşleştirildiğinde, geleneksel bir kıçtan tahrikli veya mafsallı bir yüzey tahrikinden daha fazla manevra kabiliyeti elde ediyoruz.

Surface Drive for boat

Kendine özgü Q-SPD sistemi hakkında daha fazla bilgi

MAKAI deniz mimarisi ile birleştirilmiş Q-SPD, diğer yüzey tahriklerinde yaygın olarak yaşanan geleneksel tavizleri ortadan kaldıran, ancak en iyi performanslı motor yatlardan beklenen aynı yüksek performans özelliklerini getiren bir yüzey delme sistemi sunmaktadır. Q-SPD çözümü neredeyse hiç bakım gerektirmez – tüm hidrolik silindirler, hatlar ve sistemler ve diğer kritik mekanik parçalar teknenin içindedir. Su ile yağlanan şaft yatakları ve kendinden yağlamalı dümen yatakları uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyen bir çalışma sunar.

İç itme tertibatı su soğutmalıdır ve maksimum ömür için yağla yağlanır. Tasarım modülerdir ve gerektiğinde sökülmesi ve bakımı kolaydır, ana servis bileşenleri kuru, temiz ve kirlenme ve korozyondan uzak kaldıkları yerde içeridedir, gerektiğinde servis yapmak daha kolaydır. Konikler yerine yivler, demontajı ve yeniden montajı çocuk oyuncağı haline getirir.

 

Birçok müşteri Q-SPD Yüzey Sürücülerini sadece verimlilik ve hız kazanımları nedeniyle değil, aynı zamanda uzun vadeli güvenilirlik ve bakım gerektirmemesi nedeniyle de tercih etmektedir. Zorlu ticari uygulamalarda bile, Q-SPD tahrik ünitelerinin önemli bir servis gereksinimi olmadan binlerce saat dayandığı kanıtlanmıştır.

Q-SPD tahrik ve pervane tasarımı, pervane trim fonksiyonlarına veya diğer tahrik tiplerinin ihtiyaç duyduğu diğer yardımlara ihtiyaç duymadan daha iyi düşük hız çalışması sunar. Q-SPD’nin konturlu gövde altı tasarımı, hem ileri hem de geri düşük hızlarda daha iyi itiş gücü sağlayarak manevra kabiliyetini ve geri vites performansını artırır. Q-SPD’li tekne sahipleri, manevra kabiliyetinin geleneksel şaftlar ve kıç tahriklerle önceki deneyimlerine göre daha iyi olduğunu bildirmişlerdir. Düşük hızda çalışma öngörülebilir ve olumludur ve yine düzeltme pervanelerinin eklenmesine gerek yoktur.

 

Q-SPD Su Üstü Tahrik seçeneğinin dikkate değer bir özelliği de hızlı ve zahmetsiz hızlanma sağlamasıdır. Q-SPD, her zaman doğru miktarda pervane havalandırması sağlamak için egzoz ve pasif hava havalandırması kullanır. Ek havalandırma borularına gerek yoktur, pervanelere yeterli hava sağlamak için yüzme platformlarında havalandırma ızgaralarına gerek yoktur ve uçağa binmek için pervane trim işlemine gerek yoktur. Sadece kolu itin ve planlama koşullarına daha hızlı ve daha kolay bir şekilde ulaşın.

YÜZEY SÜRÜŞÜ BANA UYGUN MU?

Tamamen teknik bir perspektiften bakıldığında, kıçtan tahrikli veya Q-SPD yüzey tahrikli arasındaki seçim kolay bir seçimdir. Yakıt verimliliği ve tekne hızında %15 (minimum) iyileştirme ve tahrik bakımını neredeyse tamamen ortadan kaldırması ile MAKAI x Q-SPD yüzey tahriki seçeneği kesinlikle bir kazanandır. Bununla birlikte, ek ön maliyet göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, tekneye sahip olmayı düşündüğünüz süre bir faktör olabilir – sistemin 3 yıl içinde kendini amorti edebileceğini hesapladık. Sonuca ulaşıldığında, bakım kesintilerinin neden olduğu stres ve hayal kırıklığının azalması kritik faktör olabilir. Eğer siz de bizim gibiyseniz, teknede anılar biriktirmek için harcanan zamanın artması (ve tamirat süresinin kısalması) ölçülemeyecek bir metriktir.