Köprü Altından Geçecek Bir Tekneye mi İhtiyacınız Var? Teknenizle bir köprünün altından geçerken göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli hususlar vardır; bunlardan bazıları hava çekimi ve köprü açıklığıdır.

Hava çekimi, çoğu teknenin teknik özellik tablosunda bulunan bir terimdir ve teknenizi satın alırken çok önemli olabilecek bir ölçümdür. Bir teknenin su çekimi, teknenin en yüksek noktasının tepesi ile su hattı arasında ölçülen mesafedir.

Dikey açıklık, teknenin bir köprünün altından güvenli bir şekilde geçmesini sağlayan hava çekiminin üzerindeki mesafedir. Hava çekimini dikkate almamak, bir geçiş sırasında bir geminin dikey açıklığını hesaplayamamakla sonuçlanabilir ve felaket olabilir.

Bir köprünün açıklığı, en kısıtlayıcı açıklık olan Ortalama En Yüksek Yüksek Su’da su yüzeyinden köprünün alt tarafına kadar ölçülmüş olarak haritalarda gösterilebilir. Ortalama En Yüksek Yüksek Su (MHHW), belirlenen kayıt dönemi boyunca her gün bir gelgit istasyonunda kaydedilen en yüksek gelgitin ortalama yüksekliğidir. Gemilerin güvenli bir şekilde geçebilmesi için köprülerin altındaki seyir açıklığını veya hava çekimini ölçmek için kullanılır.

MAKAI M37 Power Katamaranımız için su hattından çatının tepesine kadar ölçülen hava çekimi 3130 mm, yani 10 ft 3 inçtir. Yüklü su hattı, suyun yakıt, su ve güvenlik ekipmanları gibi diğer küçük eşyalarla yüklü tekneye ulaştığı gövde üzerindeki noktadır.

When passing under a bridge, there are various things that you will need to take into consideration, one being the air draft.